در پروسه ریمپ (Remap) واحد الکترونیکی کنترل موتور یا ایسیو ‌(‎(ECU‏ قطعه ای است که احتمالا در مورد آن چیزی نمی دانید، اما برنامه ‏ریزی ‌(‎(Programming‏ و تنظیم ‌‎ (adjust)‎ مجدد آن ‏می تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل بیش تر پنهان در موتور خودرو بهره بگیرد.‏
وسایله نقلیه (خودروها، ون ها و …) مدرن امروزی دارای یک سیستم مدیریت الکترونیکی هستند که سیستم سوخت رسانی را کنترل می کند.
این سیستم توسط ‌‏مغز موتور-‏ECU‏ (واحد کنترل موتور) نظارت و اجرا می شود. هنگامی که پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید، ای سی یو‏ تصمیم می گیرد که چه ‌‏مقدار سوخت و هوا را ترکیب کند، و به داخل سیلندر برای احتراق روانه کند. موتورهای دیزلی و بنزین در این مورد اندکی متفاوت عمل می ‌‏کنند. ‏ECU‏ همچنین توربو را کنترل می کند.

‼️فرآیند ریمپینگ ‌(‎ (Remapping‏تنظیم و کالیبره کردن مجدد پیشرانه (Engine tuning) در سطحی پیشرفته ‌‎ ‎توام با ارتقا عملکرد موتور ‌(‎(Performance tuning‏ است. ایسیو ‌(‎(ECU برنامه هایی دائمی را درون خود ذخیره دارد که نقشه یا جدول ‌‎(Maps)‌‏ نامیده می شود که به ‏انژکتورها می ‏گوید چه مقدار سوخت برای موتور ‌(‎(Engine خودرو فراهم سازد ،در موتورهای بنزینی به شمع ها می گوید در چه زمانی جرقه بزنند و کنترل موارد ‌‏دیگری مانند کد های خطا و ورودی ها و خروجی های سنسور و تقریبا هر جنبه ای که در اجرای موتور دخیل است را برعهده دارند.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که منظور از تنظیم پیشرانه همان کاری است که در مراکز تنظیم موتور یا تون آپ خودرو انجام میشود؟
در جواب باید بگوییم هم آری هم خیر.
برای درک این موضوع در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که فرآیند ریمپ در واقع زیر مجموعه علم ‏Engine ‌‎Tuning‏ است و ‏Engine Tuning‏ خود شامل چندین زیر مجموعه است که هدف همه آن ها در نهایت یک چیز است:
‏ بهبود و ارتقا پیشرانه خودرو.

به طور خلاصه و در راستای هدف این مقاله تیونینگ خودرو، علم تغییرات کارکرد ECU موتور جھت افزایش کارایی برای مصارف خاص می باشد. ریمپ به عنوان شاخه ای از تیونینگ تغییر جداول کاری موتور جھت تغییر پاشش یا زمان جرقه زنی و … است. از موارد کاربرد این شاخه از تیونینگ می توان به تقویت خودروها برای مسابقه (Race)، درگ (Drag) و رالی اشاره کرد. همچنین میتوان به موارد کاربردی دیگری مانند زمانی که یک ایسیو به دلایلی (مانند نایاب بودن یک مدل ECU یا ساخت خودروھای دست ساز و تعویض موتور با موتور قویتر) روی خودرو دیگری نصب میشود اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *