بخش اساسی برای شکلگیری یک موتور چهار زمانه، بحث جرقه زنی و بازده اشتعال سوخت می باشد. شمع های فابریک اکثر خودروهای زیر ۲۰۰۰ سی سی که روانه بازار می شود، شمع هایی هستند که تکنولوژی بکار رفته در آنها قدیمی و همچنین فلز بخش الکترود مرکزی یا نیکل است یا نقره!( همچنین سیاست های محافظه کارانه و اقتصادی بعضی کمپانی ها شاید اجازه استفاده از این نوع محصولات را ندهند)

اما شمع یک خودرو از بخش هایی مانند:

  • الکترود مرکزی(مثبت)
  • الکترود منفی
  • ترمینال و گپ( فاصله بین الکترود مثبت و منفی) تشکیل شده است.

همانطور که گفته شد، گپ بین الکترود ها بسیار مهم و حیاتی برای بخش جرقه زنی در شمع است که باید با مشخصات کارخانه ای که موتور را طراحی کرده همخوانی داشته باشد.

در صورتی که گپ بیشتر از میزان توصیه شده کارخانه باشد:

  • مصرف بنزین بطور محسوسی افزایش می یابد
  • صدای موتور افزایش می یابد
  • در استارت صبح، با نگهداشتن بیشتر استارت خودرو روشن می شود
  • در ابتدای روشن شدن خودرو|(صبح های سرد زمستان اکثرا) خودرو با تکان ها و لرزش های شدید از سوی موتور مواجه خواهد بود
  • همچنین خودرو در دور های پایین قدرت کافی جهت شتاگیری مناسب را ندارد

برای همین موضوع، مصرف بشدت افزایش می یابدفشار زیاد به کوئل و وایر خودرو وارد می شودبالا رفتن آمپر آب خودرو یکی از دلایل وجود شمع نا مناسب است که در ابتدا باید بررسی شود(اگر سیستم های دیگر خوب کار کنند)

اما المان دیگری نیز در انتخاب شمع بسیار ضروریست و آن هم، “کد حرارتی” شمع می باشد:

شمع ها اصولا به دو دسته کلی شمع سرد و شمع گرم تقسیم می شوند:

  • شمع های گرم:

در این شمع ها به طور خلاصه می توان گفت منظور از گرم بودنشان این است که، گرما را بیشتر در بدنه خود نگه می دارند و همیشه در دمای بالا عملکرد بهتری دارند.

نکته دیگر این است که در ساختار ظاهری آنها، قسمت رزوه ها بلند تر از سایر شمع ها می باشد که اصطلاحا به آنها شمع های پایه بلند گویند. اما بعضا می توان شمعی با ساختار پایه کوتاه اما گرم پیدا کرد!

در شکل بالا مشاهده می کنید که پایه شمع گرم از شمع سرد بلند تر است که در خود می تواند حرارت بیشتری را ذخیره کند و دیر تر تبادل حرارت با بدنه سر سیلندر را داشته باشد.

همچنین خروجی گرما در شمع سرد طبق عکس بالا، بیشتر است که به خنک ماندن این شمع کمک میکند و در واقع ساختار این نوع شمع ها طوری است که باید دمای آن زودتر خنک شود، علت نیز به نوع موتور برمیگردد، به طوری که حرارت موتور هایی که از شمع پایه بلند استفاده میکنند اصولا مقداری کمتر از حرارت تولیدی موتور هایی است که از شمع پایه کوتاه بهره میبرند.

و این نکته بسیار مهم است که به هیچ عنوان نباید شمع پایه بلند را به موتوری که از شمع پایه کوتاه بهره می برد، در غیر این صورت با زدن اولین استارت، بعد از برخورد پیستون به انتهای شمع باید بطور اساسی موتور را تعمیر نمایید که این عمل بسیار فاجعه بار است.

  • شمع های سرد:

بطور خلاصه به شمع های پایه کوتاه، شمع سرد گفته می شود اما این تعریف بسیار کلی بوده و در واقع این میزان با یک جدولی قابل تحلیل است که به آن می پردازیم

و شمع سرد برای موتور هایی با تراکم بالا که همواره در دورهای بالا در حال کار می باشد استفاده شده و درگاه شمع در بهینه ترین نقطه قرار گرفته تا بهترین عملکرد را در دمای مناسب تعیین شده را داشته باشد.

اما مسئله اینجاست که از روی کد های فنی موجود بر روی شمع ها، چگونه به سرد و گرم بودن شمع پی ببریم و شمع مناسب را برای خودروی خود پیدا کنیم؟

به جدول پایین به دقت نگاه کنید!

کد هایی که در جدول بالا مشاهده می کنید، کد های حرارتی شمع های برند های مختلف است که در خرید شمع کمک شایانی به ما می کند.

شمع هایی با کد فنی ۶،۷ برای شمع های بوش با شمع هایی که از برند ان جی کا هستند به شرطی که کد حرارتی آنها ۶ باشد، برابر است. و همچنین برای برند های دیگر که در جدول مشخص شده….

بخش دیگر در شناسایی یک شمع خوب به “جنس الکترود مرکزی(مثبت)” برمیگردد:

در شمع های قدیمی اکثرا از جنس نیکل و سیلور(نقره) بودند. این فلز ها با این حال که رسانای خوبی هستند اما در حرارت های بالا دارای افت چشمگیری خواهند بود که ضعف بزرگی به حساب می آید!

همچنین عمر مفید این فلزات به نسبت رساناهایی که اکنون مورد استفاده قرار میگیرند نا چیز است و اکثرا بعد از کارکرد حدودا ۱۵۰۰۰ کیلومتر باید آنها تعویض شوند.

مورد بعدی که ضعف بزرگی هم محسوب میشد، جرمگیری و چرب شدن قسمت الکترود مرکزی بود که باعث کاهش جرقه زنی و افت قدرت خودرو میشد

و اما مورد اصلی این فرم از شمع ها با ساختار تازه، در زمانی بود که شمع گرمای زیادی دارد و الکترود مرکزی به دلیل سطح مقطع زیادی که داشت جرقه را به صورت پراکنده میزد که این مورد هم به افت قدرت و افزایش مصرف سوخت کمک می کرد

نکته بعدی شکل تخت این نوع شمع ها بودند که باعث افت جرقه و عدم پاش جرقه می شدند، با سوزنی شدن سر الکترود شمع ها این ضعف کاملا پوشانده شد و به قدرت و پاشش جرقه کمک بسیاری نمود، شکل زیر بیانگر این ویژگی مهم شمع های سوزنی می باشد:

اما مورد دیگری نیز وجود دارد، به شکل زیر که توسعه جنس الکترود مرکزی در شمع های قدیم تا جدید را نشان می دهد نگاه کنید:

فلز ایریدیوم که از خانواده ی پلاتینیوم است و از لحاظ رسانایی در یک سطح قرار دارند و تنها در میزان عمر خود، ایریدیوم یک درجه بالا تر قرار دارد!

این دو فلز اکنون در شمع های سوزنی حکم ستون اصلی را ایفا می کنند که به قدرت این شمع ها می افزاید و عمر آن را بسیار افزایش می دهد.

نکته ی بعدی درباره مزیت های شمع سوزنی می توان به عدم گرفتن جرم و رسوب به بدنه الکترود مرکزی اشاره داشت که این امر به عدم افت جرقه زنی در مدت زمان استفاده زیاد از شمع می شود و همیشه باعث قدرت یکسان موتور خواهد بود.

در ضمن عمر مفید یک شمع  پلاتینیوم 60.000 کیلومتر است که 4 برابر یک شمع با فلز نیکل یا نقره می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *